Bürokrasi; siyasal, yönetsel ve sosyal yönleri olan geniş bir kavramdır. Çeşitli anlamları bakımından toplumun, devletin ve kamu-özel örgütlerinin geçirdiği aşamaları ifade etmekle birlikte; onların performansını, yapılarını, işleyişini, örgütsel hayatın değişik yönlerini de anlatmaktadır. Yönetim sisteminin işleyişinde yer alan yasama, yürütme, yar­gı organları ile merkezi yönetim ve yerinden yönetim örgütleri içerisinde bürokrasi ile karşılaşmak her zaman mümkündür. Siyasilerin uyguladıkları ya da uygulamayı planladıkları kamu politikalarının en önemli araçlarından biri bürokrasidir. Bürokrasi bu anlamıyla devlet yönetimi içerisinde yer alan kamu personelini ifade etmektedir. Dolayısıyla bürokrasi siyasal karar alma süreci içinde yer almayan, fakat alınan kararların uygulama sürecinde yer alan bir yapı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte bürokrasinin sahip olduğu uzmanlık bilgisinden ve siyasal kararların alınma sürecindeki fonksiyonundan hareketle, siyaset bürokrasi ilişkisini açıklayan farklı görüşler bulunmaktadır.

Siyaset ile bürokrasi arasındaki ilişki her dönemde farklı bir seyir izlemiştir. Bürokrasi ve siyaset arasında özellikle topluma yüklenilen anlam bağlamında yakın bir ilişki bulunmaktadır. Bu ilişki kimi zaman uyum içerisinde kimi zaman bir çatışma içerisinde sürmüştür. Siyasetçilerle bürokratlar arasındaki uyum bu yapıların güçlenmesine katkı sağlarken; uyumsuzluk zayıflamasına sebep olacaktır.

Bu bağlamda, Türkiye'de siyaset bürokrasi ilişkisinin -Türk siyasal hayatında öneme sahip belirli dönemler takip edilerek- Tanzimat'tan günümüze süreklilik unsurları ve değişim dinamikleri açısından incelendiği bu çalışmanın literatüre katkı sunacağına inanıyorum.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786257606370
Yayın Tarihi :2022-01-12
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Siyaset Bürokrasi İlişkisi;Tanzimat’tan Günümüze
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :232
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap Kağıdı
Boyut :135 X 210
Emeği Geçenler :
Yayın Yönetmeni   : İsmail Çalışkan
Yazar   : Hakan Alptürker
Çoklu Teklifler
Sizin için oluşturduğumuz setleri birlikte alın ekstra indirim fırsatı yakalayın !

Toplami TL. 86.20 olan kitapları
birlikte alın TL. 85.30 ödeyin

Kazancınız :0.90

  Sepete Ekle

İlgili Eserler