Kıbrıstan Siirte Bir İdeal Peşinde
Rauf Raif Denktaş Dinamik vatan millet için canını ortaya koymuş anında karar veren ve o kararın arkasında duran kahraman bir Türk askeriydi. Milli direnişin yıkılmaz direği oldu. Eğer Kenan Çoygun olmasaydı o direniş o güç o otorite olmasaydı bizim içimizde bile canım artık bu iş bitmiştir Türkiye gelmiyor teslim olalım gidelim diyen insanlar çoktu.
Turgut Özakman Orta boylu kumral çevik enerjik akıllı disiplinli bir askerdi. Gelir gelmez çevresini etkiledi. Bütün birikmiş kırgınlıkları tatlıya bağladı. Mücahitlere ve komutanlarına yeni bir şevk verdi. Eğitim çalışmalarını hızlandırdı. Ortalıkta pek az göründü. İşine yumuldu. Çok geçmeden efsaneleşecekti.
E. Tümgeneral Yaşar Karagöz General oldum yurt dışında kritik görevlerde bulundum emekli olduğumda Başbakanlıkta güvenlik konusunda en üst seviyede yöneticilik yaptım. Ama bir daha hiçbir zaman Siirtte Kenan Çoygunun emrindeki Üsteğmen Yaşar olarak hissettiğim kadar güçlü hissetmedim kendimi.
E. Tümgeneral Cumhur Evcil Görevinin icrasında son derece ketum yapılanların konuşulmasından hoşlanmayan bir yapısı vardı. Zaman zaman kendisine komutanım bu yaşananlar sizinle beraber yok olacak bunları kitap haline getirmek lazım dememize rağmen buna hiçbir zaman yanaşmamıştır.
TMT Derneği Başkanı Yılmaz Bora Kenan paşa hakkında bir kişi bir olay bilir diğeri başka bir olay. Kimse neler yaptığını tam olarak bilemez.
İsmet Kotak Kendisine ileride yayınlanmak üzere anılarını arşiv için filme almayı önerdim. Milli Mücadele için konuşması gerektiğini tarihi ihmal etmemek gerektiğini anlattım günlerce yalvardım başaramadım. İsmet sen de bilirsin ki Mukavemetçi sırları ile ölür. Beni böyle anınız dedi...

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789944978989
Yayın Tarihi :2013-10-30
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Kod Adı: Bozkurt
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :400
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :145 X 205
Basım Yeri :İstanbul
Emeği Geçenler :
Yazar   : Cüneyt Öztürk
İlgili Eserler