İngiliz yazar George Orwell (1903-1950), ülkemizde daha çok Bindokuzyüzseksendört adlı kitabıyla tanınır. Hayvan Çiftliği onun çağdaş klasikler arasına girmiş ikinci ünlü yapıtıdır. 1940´lardaki ´reel sosyalizm´in eleştirisi olan roman, dünya edebiyatında ´yergi´ türünün başyapıtlarından biridir. Hayvan Çiftliği´nin kişileri hayvanlardır. Bir çiftlikte yaşayan hayvanlar, kendilerini sömüren insanlara başkaldırıp çiftliğin yönetimini ele geçirirler. Amaçları daha eşitlikçi bir topluluk oluşturmaktır. Aralarında en akıllı olan domuzlar; kısa sürede önder bir takım oluştururlar, devrimi de onlar yolundan saptırırlar. Ne yazık ki insanlardan daha baskıcı, daha acımasız bir diktatörlük kurulmuştur artık. George Orwell, bu romanında tarihsel bir gerçeği eleştirmektedir. Romanda önder domuzun, düpedüz Stalin´i simgelediği açıkça görülecektir. Öbür kişiler bire bir belli olmasalar da, bir diktatörlük ortamında olabilecek kişilerdir. Romanın alt başlığı Bir Peri Masalı´dır. Küçükleri eğlendirecek bir peri masalı değildir; ama roman, bir masal anlatımıyla yazılmıştır.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789750719387
Yayın Tarihi :2021-05-28
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Hayvan Çiftliği
Baskı Sayısı :69.Baskı
Sayfa Sayısı :160
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap Kağıdı
Boyut :125 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : George Orwell
Çevirmen   : Celal Üster
Grafiker   : Utku Lomlu
2018-01-28

1984 ile birlikte aldığım olmazsa olmaz bir kitap.

2017-08-12

İmgesel bir kitap. Hayvanların çiftlikteki isyanı, yönetimdeki domuzların amaçlarından sapması, bazı karakterler vs. Devrim sonrası Rusya'sına ait göndermelerdir. Ama hikayeye çok güzel işlenmiş ve sizi sıkmayan bir kitap.

2017-08-10

Kütüphanenizde olması gereken, okunmazsa olmaz klasiklerden.

2017-08-09

ben mi çok sığdım yoksa altındaki anlamı mı anlamadım bilmiyorum ama o kadar çok etkilendiğim bir kitap değildi açıkçası

2017-08-08

George Orwel'in bu baş yapıtı beni her zaman çok etkilemiş aynı zamanda çok eğlendirmiş. Hayvanların eşitlik arayışı içerisinde başlattığı davayı topluma uyarlayınca çok daha iyi anlıyoruz kitabın kalitesini. Aynı zaman da George Orwel'da her eserlerinde topluma değinmesi onu ölümsüz bir yazar olarak kılıyor.

Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler