Yeni Osmanlılar başlıklı makalesi ile entelektüel gündemi sarsmış olan stratejist Atılgan Bayar; bu kez başlattığı Müslüman Roma tartışması ile devlet üzerine düşünenlerin gündemini bir kez daha belirliyor. Devlet kavrayışı, gelecek vizyon ve tahminleri üzerine neredeyse hiç çalışılmayan ülkemizde, bu kitabın bir öncü olduğunu düşünüyoruz.
Cumhuriyetin Kuruluş felsefesi üzerine düşünceler geliştiren Bayar, emperyal vizyonun, Cumhuriyet üzerine nasıl inşa edilebileceğini araştırıyor.
Bir roman kadar heyecanlı, temel eserler kadar derinlikli
Müslüman Roma kavramı ilk duyulduğunda Roma ve Müslümanlık kavramlarını birleştirmek zor gelebilir. Ama sayfalar ilerledikçe kavramın yerindeliği ortaya çıkıyor.
***
Kitabın ilk bölümünde gazeteci Zeynep Bayramoğlu, Serhat Ramay, Berkin Türkoğlu ve Hüseyin Güneşin, Atılgan Bayarla gerçekleştirdikleri söyleşi, Müslüman Roma kavramını zihnimizde somutlaştırıyor.
İkinci bölüm, Atılgan Bayarın twitter takipçilerinin Müslüman Roma kavramsallaştırması ile ilgili katkı ve itirazlarını içeriyor. Bayarın onlara verdiği cevaplar düşünce dünyamızda yepyeni ufuklar açıyor.
Değişimin Diyalektiği isimli üçüncü bölüm ise Atılgan Bayarın Açılım, Kuruluş Felsefesi, Devlet Kavrayışı, AK Parti-CHP rekabeti, Dış Politika ve Kültür yazılarından oluşuyor. Binlerce makale arasından yapılmış bu seçki düşünce dünyamızı zenginleştiriyor.
Kitap, olayları sadece siyasi getirileriyle ele alan devletçi tavrın ne kadar soğuk ve acımasız olduğunu; aynı şekilde olaylara sadece ama sadece insani açıdan bakan yaklaşımların da nasıl bir o kadar hayalci olduğunu açık bir şekilde ortaya koyuyor. Bu okuma sürecinden millet ve devlet hakkında düşünmenin ve yeni bir söylem üretebilmenin sihrinin, bu iki kavram arasındaki dengeyi iyi kurmaktan geçtiğini öğrenerek çıkıyorsunuz.
***
Atılgan Bayar, bilinen kavramları tekrar tekrar sorgulayarak okurlarına yepyeni bir zihin haritası sunuyor. Atılgan Bayarın genel olarak verdiği mesaj, yerel düşünüp, global hareket etmekten de öte global düşünüp, global hareket planı hazırlamanın zamanının geldiğidir...
Müslüman Roma Türkiyenin geleceğini mikro ölçekte değil, makro ölçekte yorumlamaya ihtiyaç duyanlar için vazgeçilmez bir kitap.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786055952402
Yayın Tarihi :2012-08-31
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Müslüman Roma; Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Yakın Geleceği
Baskı Sayısı :3.Baskı
Sayfa Sayısı :456
Kapak :Kuşe
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 230
Emeği Geçenler :
Yazar   : Atılgan Bayar
Editör   : Zeynep Bayramoğlu;Serhat Ramay
Grafiker   : Sema Türk
İlgili Eserler