Sovyet arşiv belgelerinden elde edilen belgelere dayalı, zahmetli ve zor bir çalışmanın ürünü olan bu kitap, yakın dönem Türkiye ve dünya tarihi çalışan araştırmacılar için önemli bir kaynaktır. Aynı zamanda, bugünü kavramanın geçmişi anlamaktan geçtiğini inanan tüm meraklı zihinler için de okuması çok keyifli ve öğretici bir eserdir.

Prof. Dr. R. Funda Barbaros

Ege Üniversitesi, İktisat Bölümü

Bu kitap erken Cumhuriyet tarihinin önemli bir konusuna ışık tutmaktadır. Erdal Bilgiç, derinlemesine araştırdığı Rus arşivlerinden daha önce görülmemiş vesikaları ustalıkla kullanıyor. Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı sonrasında ekonomisini nasıl toparladığını ve Sovyetler Birliği Türkiye ilişkilerinin Atatürk döneminde nasıl geliştiğini anlamak isteyen herkes için okunması gereken bir kitap.

Dr. Samuel Hirst

Bilkent Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü

Erken Cumhuriyet Dönemi İktisat Tarihi üzerine araştırmaların ve yayınların artması sevindiricidir. Erdal Bilgiç’in kitabı bu bağlamda önemli olduğu gibi Türkiye’nin yabancı ülkelerle iktisadi ilişkilerini inceleyen çalışmalar çok az olduğu için ayrıca değer taşımaktadır. Sovyetler Birliği arşiv belgelerine dayanması ise bu değeri artırmaktadır.

Dr. Murat Koraltürk

Marmara Üniversitesi, İktisat Bölümü

Erdal Bilgiç’in Erken Cumhuriyet Döneminde Türk-Sovyet Ekonomik İlişkileri başlıklı kitabı ülkemizde henüz yeni filizlenen Rus tarih literatürüne çok önemli katkılar yapan bir eser. Bilgiç, Rus arşiv vesikaları ışığında Ankara ve Moskova hükümetlerinin neden ve nasıl beraber çalıştıklarını okuyuculara ince detaylarla aktarıyor. İki savaş arası dönemin dinamiklerini ve Cumhuriyetin ilk yıllarını anlamak isteyenler için değerli ve faydalı bir kitap.

Dr. Onur İşçi

Bilkent Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786052294543
Yayın Tarihi :2021-08-30
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Erken Cumhuriyet Döneminde - Türk - Sovyet Ekonomik İlişkileri
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :287
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap Kağıdı
Boyut :160 X 240
Emeği Geçenler :
Editör   : Serenay Dıraz
Grafiker   : Hatice Kübra Demirel
Yazar   : Erdal Bilgiç
İlgili Eserler