Yazar : Önder Bilgin
Fiyat: 28.80   Liste Fiyatı : 32.00
Ürün Satışta. % 10.00 İndirim
Favorilere Ekle
Format : Kitap
Barkod-ISBN : 9786056407833
Yayın Tarihi : 2014-06-01
Yayın Dili : Türkçe
Orjinal Adı : Sadakat Ahlakı; Josiah Royceun Ahlâk Anlayışı
Baskı Sayısı : 2.Baskı
Sayfa Sayısı : 426
Kapak : Karton
Kağıt : 2.Hamur
Boyut : 135 X 215
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar
İnsanın sosyal ve bireysel sorunlarına çözüm arayışı sadece günümüzün meselesi değildir. Fakat günümüz insanı, neredeyse çözüm önerilerini de görmekte zorlanır hâle gelmiştir. Bu eser; bu önerilerden birini okuyucuyla buluşturmak niyeti ile hazırlanmıştır.
İnsanın problemlerinin insanla çözülebileceğine işaret eden bir düşünürün, Yeni Dünyanın verimli filozoflarından biri olan Josiah Royce'un, samimi ve pazarlıksız olarak ortaya koyduğu çözüm önerilerinin irdelendiği bu eser, Royce'un ahlâk anlayışının temeli olan sadakat felsefesi üzerine yapılmış bir çalışmadır.
Ahlâkî bir prensip olarak sadakat, şahıslar arasındaki her türlü ilişkide, karşı tarafta güven uyandıran davranışlar ve bu davranışlara kesin bir bağlılık içermektedir. Royce, sadakati diğer ahlâkî özelliklerin sistematize edilebileceği merkezî bir ahlâk ilkesi olarak öne sürer. Çünkü o, sadakati bütün ahlâkî kuralların tamamlanması olarak görür. Ona göre ahlâk dünyası doğrudan sadakatin mantığı üzerine kurabilir. Adalet, hayırseverlik, çalışkanlık, bilgelik vb. bütün erdemler, ancak sadakatle tanımlanabilir. Ve sadakat yalnızca bireysel değil, toplumsal bir ilkedir.

Okuyucu Yorumları