Bu kitapta; Dünya'nın en iyileri arasına giren SQL Server veritabanı yönetim sistemi, temelden ileri seviyeye doğru uygulamalarla anlatmaktadır. Temel seviye konular hızlı geçilerek, ileri seviye konulara daha çok yer verilmiştir. Bir standart olan SQL sorgu dilini tüm detaylarıyla öğrenirken, ileri seviye uygulamalar geliştirebileceğiniz SQL Server'ın sorgu dili olan T-SQL'i de temelden uzmanlık seviyesine kadar tüm detaylarıyla öğreneceksiniz.

Veritabanı yönetim sistemleri; programlama dillerinden bağımsız olması ve veritabanı desteği ile ilgili işlem yapılacak tüm yazılım alanlarında kullanılabilir. Geliştirilecek yazılım; Windows platformunda çalışmayacak olsa bile, servis mimarili uygulamalarda Windows sunucu üzerinde çalışan SQL Server üzerinden XML, WCF, Web Servis ya da diğer servis ve veri transferi gerçekleştirmeyi sağlayan teknolojilerle birlikte, Linux ya da bir başka işletim sistemi üzerinde çalışacak herhangi bir yazılıma veri yönetimi yetenekleri kazandırılabilir.

Ayrıca, SQL Server'ın yönetimsel derinliklerine ve SQL Server DBA için gerekli programsal konulara da yer verilmiştir. Yazılım geliştiricilere yönelik temelden, ileri seviyeye doğru, bol örnek ve uygulama ile tüm SQL Server programlama alanlarını kapsayan bu eser ile siz de veritabanı yönetim sistemlerinde uzmanlaşacaksınız!.

Kitap ile birlikte verilen CD içerisinde de Görsel Eğitim Videoları ve konulara ait Kaynak Kodlar'ı bulacaksınız.

Kitap Kimlere Hitap Ediyor?
Veritabanı yönetim sistemleri dillerden bağımsız olması nedeniyle veritabanı ile ilgili işlem yapılacak Windows platformunda çalışan tüm yazılım alanlarında kullanılabilir. Geliştirilecek yazılım Windows platformunda çalışmayacak olsa bile servis mimarili uygulamalarda Windows sunucu üzerinde çalışan SQL Server üzerinden XML, WCF, Web Servis ya da diğer servis ve veri transferi gerçekleştirmeyi sağlayan teknolojilerle Linux ya da bir başka işletim sistemi üzerinde çalışacak herhangi bir yazılıma veri yönetimi yetenekleri kazandırılabilir.

Bu kitap, SQL Server'ın yönetimsel derinliklerine kısmi olarak değinmekle birlikte, SQL Server DBA için gerekli programsal konulara da değinmektedir. Ayrıca yazılım geliştiricilere yönelik temelden, ileri seviyeye doğru, bol örnek ve uygulama ile tüm SQL Server programlama alanlarını kapsamaktadır.
Bu kitaptan daha fazla faydalanmak için veritabanı mimarisi, SQL sorgu dili, herhangi bir programlama dili ya da bir veritabanı yönetim sistemi üzerinde temel seviye bilgi sahibi olunması kitabı daha iyi kavramınız açısından faydalı olacaktır. Ancak teorik programlama bilgisi olan okurlar, SQL bilgisine sahip olmasalar dahi, kitaptaki temel SQL konularıyla veritabanı programlama mantığını kavrayabilirler.

Kitapta yer alan başlıca konu başlıkları şunlardır:

Microsoft SQL Server'a Genel Bakış
T-SQL'e Genel Bakış
Verileri Sorgulamak
Veri Bütünlüğü
İleri Seviye Sorgulama
Geçici Veriler ile Çalışmak
Indeks'ler ile Çalışmak
Prosedürel Yapılar
View'ler ile Çalışmak
Stored Procedure'ler
Kullanıcı Tanımlı Fonksiyonlar
Hata Yönetimi
SQL Cursor'ları
Dinamik T-SQL
SQL Server ile XML
Transaction ve Kilitler
Trigger'lar
Sorgu ve Erişim Güvenliği
Performans ve Sorgu Optimizasyonu
Yedeklemek ve Yedekten Dönmek
SQL Server Management Objects'i Kullanmak

Bölümlerin kısaca özetleri ise şöyledir:

1. Bölüm: Microsoft SQL Server'a Genel Bakış

Veritabanı programlamaya başlamadan önce öğrenilmesi gereken konu, neyin programlanacağıdır. Veritabanı kavramı, ilişkisel veritabanı yönetim sistemleri nedir ve SQL Server bunların neresindedir sorularının cevabını bu bölümde bulabileceksiniz. Veritabanı ile SQL Server'ın ne olduğunu öğrendikten sonra, veritabanı programlama, SQL ve T-SQL ifadelerinin anlamını öğrenerek kitapta gerçek anlamda ne öğretilmek istendiğinin farkına varacaksınız.
SQL Server araçları, kurulum ve konfigürasyon seçenekleri, lisanslama modellerini de öğreneceğiniz bu bölümde, veritabanı ve SQL Server'ın mimari temellerinden sonra, mantıksal SQL Server veritabanı nesnelerini de sırasıyla inceleyeceksiz.

2. Bölüm: T-SQL'e Genel Bakış

Bu bölüm ile birlikte, artık veritabanı programlama dünyasına ilk adımları atacaksınız. SQL ve T-SQL dillerinin en temel söz dizimleri olan, veri işlemleri için Select, Insert, Update, Delete, nesne işlemleri için de Create, Alter, Drop ifadelerini örneklerle ve teorik tüm detaylarıyla inceleyeceğiz. Bir veritabanı oluşturmak için hangi özellikler gereklidir. Bu özelliklerin anlamları ve ne için kullanıldıkları, bir veritabanının SQL ile nasıl oluşturulduğu, değiştirildiği ve sunucudan nasıl silindiği gibi konuları inceleyeceksiniz. Ayrıca veri üzerinde seçme, ekleme, güncelleme ve silme işlemlerini gerçekleştirmek için kullanılan Select, Insert, Update ve Delete ifadelerini de temel olarak inceleyeceksiniz. Kitabın ilerleyen bölümlerinde bu veri işleme ifadelerini daha gelişmiş ve karmaşık sorgular ile kullanacaksınız.

SQL ve T-SQL programlamaya yeni başlayan ya da bu kitap ile başlayacak olan öğrenciler için bu bölümü kavramak önemlidir. Veritabanı programlama için gerekli en temel sorgu dili kullanımları bu bölümde yer almaktadır.

3. Bölüm: Verileri Sorgulamak

Veritabanı programlamada en çok kullanılacak sorgu yapıları, şüphesiz Select ifadesiyle oluşturulan veri seçme sorgularıdır. Birçok farklı durumda, karmaşık veri seçme sorguları oluşturulabilir. Veriyi filtrelemek belirli koşullardaki kayıtları elde etmek, Null veriyi görmezden gelmek, veri üzerine aralık sorgulaması yapmak, operatörler ve sorgular sonucunda birden fazla tablodan dönecek kayıtları birleştirmek için kullanılan JOIN sorgu yapılarını ele alacaksınız.

SQL ve T-SQL konularında öğrendiğiniz bilgilerin üzerine, veri sorgulama yöntemlerini ekleyerek başlangıç seviyede bir SQL geliştirici bilgisine sahip olacaksınız.

4. Bölüm: Veri Bütünlüğü

Veri ekleme işlemlerinin kontrolsüz yapılması ve veritabanına eklenecek verinin denetlenmemesi, veritabanının bütünlüğünü, yani veri doğrusallığını olumsuz yönde etkiler. Verinin belirli format ve şartlara göre veritabanına eklenmesiyle birçok sorun, daha başlamadan çözülmüş olur. Bu bölümde, veri bütünlüğü kavramını ve bunun

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786055201142
Yayın Tarihi :2013-03-25
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Yazılımcılar İçin İleri Seviye T-SQL Programlama; İnteraktif Eğitim CD Seti Hediye
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :704
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :150 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : Cihan Özhan
İlgili Eserler